Jak zmniejszyć zmęczenie oczu podczas nauki i korzystania z ekranów?

Dzisiejszy cyfrowy świat wymusza na nas pracę wzrokową w bliskich odległościach. Przez kilka lub nawet kilkanaście godzin dziennie używamy komputera i telefonu, wykorzystując je do pracy, nauki i rozrywki. Sprawdź, jak zadbać o wzrok i zmniejszyć zmęczenie oczu podczas korzystania z ekranów.

Widzenie w bliskich odległościach

Praca w bliskich odległościach, niezależnie od tego czy jest to czytanie drukowanego tekstu czy dokumentu na ekranie komputera, jest wysiłkiem dla naszych oczu. Wymaga napięcia mięśni rzęskowych, odpowiadających za zmianę kształtu soczewki wewnątrzgałkowej i uruchomienia akomodacji oka, dzięki czemu możemy widzieć wyraźnie z bliska. W przypadku długotrwałego wpatrywania się w obiekty w bliskich odległościach, mięśnie rzęskowe muszą być cały czas napięte – może to skutkować pojawieniem się dolegliwości, do których należą bóle oczu, zamazane widzenie na daleką odległość, trudności ze skupieniem uwagi, zmęczone oczy. Objawy takie jak pieczenie i suchość oka czy wrażenie obecności piasku pod powiekami wynikają głównie z faktu, że skupiając się na jakimś zadaniu, mrugamy rzadziej, przez co powierzchnia oka nie jest odpowiednio nawilżona. Jak uniknąć wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości podczas nauki lub pracy przed ekranem? Poznaj wskazówki jak działać i jakie aspekty warto wziąć pod uwagę.

Badaj wzrok regularnie

Pierwszą i najważniejszą kwestią dbania o oczy są badania okulistyczne i optometryczne. Obejmują one nie tylko sprawdzenie wady refrakcji, ale także funkcji wzrokowych, w tym akomodacji. Jej prawidłowe działanie jest niezbędne do komfortowego widzenia na różnych odległościach odległościach. Ponadto ważne jest także badanie powierzchni oka. Nieprawidłowości w składzie i ilości łez mogą nasilać odczucia suchości oczu.
Dzięki regularnym badaniom wzroku mamy szansę zapobiec lub zmniejszyć dolegliwości związane z pracą na bliskich odległościach. Specjalista rekomenduje w tym celu odpowiednie działania, takie jak np. korekcja okularowa, ćwiczenia wzrokowe czy higiena brzegów powiek.

Stosuj okulary korekcyjne

W przypadku wykrycia wady wzroku konieczne jest zastosowanie odpowiedniej korekcji. Zarówno krótkowidz, dalekowidz, jak i osoba z astygmatyzmem będą wymagały korekcji okularowej lub soczewkami kontaktowymi. Dla osób, które mają problemy z akomodacją dobrym rozwiązaniem mogą się okazać soczewki relaksacyjne stosowane w okularach. Ich zadaniem jest odciążenie mięśni rzęskowych i zapewnienie wyraźnego i komfortowego widzenia w bliskich odległościach. Dodatkowo warto rozważyć zastosowanie soczewek okularowych z filtrem światła niebieskiego, szczególnie jeśli dużo czasu spędzamy przed ekranem.

Pamiętaj o przerwach

Przyczyną pojawiających się objawów jest zazwyczaj długotrwałe napięcie mięśni rzęskowych oczu. Warto zadbać o ich rozluźnianie. Jest to możliwe poprzez spoglądanie daleko przed siebie. Dlatego w czasie pracy czy nauki pamiętaj o przerwach. Można zastosować zasadę 20/20/20, czyli co 20 minut na 20 sekund warto spojrzeć w dal na odległość około 20 stóp, tj. 6 metrów, np. na drzewo za oknem. Dodatkowo co jakiś czas warto wstać od biurka, przejść się lub wyjść na zewnątrz. Nie należy zapominać o mruganiu, przerwa od pracy jest dobrą okazją, by zadbać o nawilżenie oczu.

Ćwicz oczy

Wpatrując się w ekran nasze oczy pozostają praktycznie w bezruchu. Dlatego w czasie wspomnianych wcześniej przerw w pracy, warto dodatkowo wykonywać ćwiczenia, które mają na celu “rozruszać” oczy. Na przykład kreślić oczami kształt okręgu (w obie strony) oraz ósemki (pionowo, poziomo i na skosy). Dobrym treningiem, które usprawni akomodację, będzie naprzemienne patrzenie na daleką i bliską odległość.

Żyj zdrowo

Regularne badania wzroku, stosowanie zalecanej korekcji i higiena pracy wzrokowej to podstawa w zapobieganiu nieprzyjemnym dolegliwościom. Jednak to nie wszystko, jeśli chcesz naprawdę zadbać o swoje oczy – prowadź zdrowy styl życia – jedz różnorodnie, nawadniaj organizm, unikaj używek, spędzaj czas na świeżym powietrzu, uprawiaj sport. Te proste wskazówki pomogą Ci zadbać o wzrok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *