Zapachy od zawsze fascynują człowieka. Palone drewno, las po deszczu, łąki, kwiaty, zioła… Już w starożytności poszukiwali sposobu na utrwalenie najpiękniejszych zapachów. Sprawdź, kiedy powstały pierwsze perfumy i jak wygląda ich historia na przestrzeni wieków!
Początki – starożytna Mezopotamia i Egipt
Najstarsze ślady perfum pochodzą z Mezopotamii. Pierwsza znana perfumiarka to Tapputi żyjąca około 1200 r. p.n.e. Mieszanki zapachowe tworzyła poprzez destylację kwiatów, olejków oraz żywic. Perfumy miały wielkie znaczenie w starożytnym Egipcie. Wykorzystywano je w rytuałach religijnych i przy balsamowaniu ciał. Choć arystokraci korzystali z nich również w codziennym życiu. Jakie zapachy wówczas królowały? Głównie olejki z mirry, cynamonu, lilii i lotosu.
Starożytna Grecja i Rzym – perfumy jako dobro luksusowe
Grecy i Rzymianie udoskonalili sztukę tworzenia perfum poprzez odkrycie nowych metod ekstrakcji zapachów. Warto wiedzieć, że w Grecji perfumy wykorzystywano ze względów religijnych, ale też estetycznych. Z kolei Rzymianie chętnie stosowali je w różnych sytuacjach. Używali zapachów do kąpieli, ubrań, a nawet zwierząt domowych! Za czasów panowania cesarza Nerona różane zapachy rozpylano podczas uczt.
Średniowiecze perfumy
Wraz z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego sztuka perfumeryjna zanikła w Europie. Nie oznacza to jednak, że zniknęła całkowicie, ponieważ z powodzeniem rozwijała się w krajach arabskich. W średniowieczu Arabowie udoskonalili destylację alkoholu, w ten sposób uzyskując trwalsze niż do tej pory perfumy. Ważny punkt w rozwoju sztuki perfumiarskiej to opracowanie metody destylacji wody różanej przez perskiego lekarza, Awicenna.
Perfumy powróciły do Europy w czasach krucjat. W XIV wieku powstały pierwsze alkoholowe perfumy, o nazwie „Woda Królowej Węgier” (Eau de Hongrie). Była to mieszanka rozmarynu i alkoholu.
Renesans i barok, czyli czas rozwoju perfum
W XVI i XVII wieku po perfumy sięgali najbogatsi. Jeden z najjaskrawszych przykładów to francuski dwór Ludwika XIV słynącego z zamiłowania do zapachów. Wymagał on perfumowania ubrań, mebli, a nawet fontanny w ogrodach Wersalu. XVIII wiek przyniósł stworzenie pierwszej wody kolońskiej, czyli Eau de Cologne (Kölnisch Wasser). Opracował ją Johann Maria Farina. Chętnie sięgał po nią Napoleon. Była to orzeźwiająca mieszanka cytrusów, rozmarynu i neroli.
XIX, XX, XXI wiek – rozwój nowoczesnej perfumerii
Wraz z nadejściem XIX wieku nastąpił rozwój chemii, co przełożyło się także na zmianę w podejściu do tworzenia zapachów. Właśnie wtedy powstały pierwsze syntetyczne substancje zapachowe. Jedne z pierwszych nowoczesnych perfum to Jicky od Guerlain (1889), uznawane za pierwsze perfumy z nutami syntetycznymi.
Już w XX wieku powstały jedne z najsłynniejszych zapachów na świecie:
- Chanel No. 5 (1921) – być może najsłynniejsze perfumy na świecie. To kompozycja opracowana przez Ernesta Beaux dla Coco Chanel;
- Shalimar (1925) – orientalny zapach od Guerlain;
- Opium (1977) – wyrazisty zapach Yves Saint Laurent.
Współczesne perfumy zaskakują zróżnicowaniem. Obserwuje się m.in. rosnąca popularność perfum niszowych oraz personalizowanych kompozycji.
Artykuł sponsorowany